top of page

DicsÅ‘szentmártoni népszínház

​

A dicsÅ‘szentmártoni műkedvelÅ‘ színjátszás a 19. század végére nyúlik vissza. EbbÅ‘l az idÅ‘szakból származnak a dicsÅ‘szentmártoni színjátszásról szóló elsÅ‘ írásos feljegyzések. A két világháború között, az ipartestület és a magyar egyházak irányításával ujabb lendületet vett a város műkedvelÅ‘ művelÅ‘dési élete. A második világháború után a Magyar Népi Szövetség szervezi újra a művelÅ‘dési életet, ennek keretében pedig a színjátszó szakosztályt is. A Magyar Népi Szövetség betiltása után a szinjátszás tovább működik egészen 1964-ig, amikor felsÅ‘ hatalmi parancsra megszűnik a magyar színjátszó társulat.

1970 januárjában szervezÅ‘dik újjá műkedvelÅ‘ színjátszó csoportunk, azóta megszakitás nélkül működünk.Az elmúlt 47 év során 42  darab került bemutatásra, számos belföldi és külföldi településen.Társulatunk jelenleg 14 tagot számlál.

​

Kapcsolat: 

Nagy Béla

Telefonszám: 0741081371

A bemutatásra kerülÅ‘ darab:

​

Moliere           

Címe: A fösvény

Műfaja: vígjáték

RendezÅ‘je, szakmai tanácsadó: Kertész István András

Műsorideje: 100    perc

​

A darabról röviden:

A darab témája  a fösvénység,a pénz imádatának torzító hatása, ennek bírálata. A fösvénység motívumának azonos tünetekkel – szorongás, gyanakvás, vagyonféltés, elmagányosodás – ábrázolt kórképe minden korban foglalkoztatta az alkotókat, a komédiairodalomban ez az egyik leggyakrabban kipellengérezett hiba, mivel örökké aktuális: Mindig csak a pénz! Mintha mást nem is tudnának mondani, csak: pénzt, pénzt, pénzt! Olyan ez az egész, mintha a Föld csak a pénz körül forogna.Vagy netán a pénz körül forog?

A darab választásában több tényezÅ‘ is közrejátszott: Mondanivalójának idÅ‘szerűsége, az anyagiasság világában, ahol a pénz gátlástalan szeretete sokszor elnyomja még a család iránti ragaszkodást is.

A darabválasztásnak gyakorlati okai is voltak: olyan darabot kellett választanunk, melyhez megfelelÅ‘ számú és korú szereplÅ‘nk van. Arra való tekintettel, hogy minél több kis közösségbe szeretnénk elvinni a darabot, figyelembe kellett vennünk a díszletek gyakorlatias megoldását is.

​

1. Csiki Ibolya

2. Bényi Amália

3.Fazekas Emese

4.Jakab Tibor

5 Kertész István András

6.Márkos Andor

7.Miklos Adorján Attila

8.Nagy Béla

9.Nagy Cecillia

10 Szabó Norbert

11.Jenei Adorján

bottom of page